Ana SayfaGündemZafer Bayramı önemi nedir?

Zafer Bayramı önemi nedir?

Zafer Bayramı birçok farklı alanda düzenlenecek törenle kutlanacak. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anmak isteyen kişiler paylaşımlarını öne çıkacak. Tarihimizde büyük bir mücadele içeren Zafer Bayramı’nın önemi nedir ve bu yıl zaferin kaçıncı yılı?

Cumhuriyet’e uzanan yolda önemli kırılma aşamalarından biri Zafer Bayramı olarak bilinir. Türk halkının destansı mücadelesi olduğu ve Türkiye Cumhuriyet’inin temellerinden biri sayıldığı için bayram ilan edildi. Büyük zafer bir kez daha kutlanacak ve bu uğurda şehit ve gazi olanlar anılacak.

Zafer Bayramı’nın bu sene kaçıncı yılı?

Bu yıl Zafer Bayramı’nın 100’üncü yılı kutlanıyor. Bu yıl şanlı zaferin yıldönümüne Türkiye’nin her bir köşesinde özel kutlamalar gerçekleştirilecek.

30 Ağustos Zafer Bayramı önemi nedir?

26 Ağustos 1922’de başlayan 30 Ağustos 1922 gününe kadar beş gün beş gece devam eden Büyük Taarruz, Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanmıştır. Taarruzun planlaması büyük bir gizlilik ve titizlik içinde yapılmıştır. Taarruzun zamanından Gazi Mustafa Kemal Paşa ve yanındaki bir iki yakın mesai arkadaşından başka kimse haberdar olmamıştır.

 

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar