Ana SayfaGündemWorld Wide Web ne demek?

World Wide Web ne demek?

World Wide Web yani “Dünyayı Saran Ağ” bugünkü internet kullanımının temelini oluşturuluyor. İnternet sitelerinin başlarında yer alan ‘www’ ile simgeleştirilen World Wide Web sisteminin kuruluşunun 30’uncu yılını arama motoru devi Google tarafından hatırlandı. ‘www’nun tarihi ve World Wide Web hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

World Wide Web yani ‘www’ bugün dünya çapında kullanılan bir sistem. İnternet sitelerinin farklı bölgelere yayın yapabilmesini dolayısıyla kapalı ağ olmaktan çıkabilmesini sağlayan bu sistem ilk kez 1989 yılında kullanıldı. Kuruluşunun ardından geçen 30 yıllık sürenin sonunda World Wide Web, Google tarafından da hatırlatıldı. Kullanılmaya başlanan ilk bilgisayarlara ait bir görseli paylaşan Google, hazırladığı doodle ile www’nun tarihini bir kez daha hatırlattı. World Wide Web tam olarak ne olduğunu haberimizde açıklamaya çalıştık.

www’nun tarihi

World Wide Web (kısaca WWW veya Web), internet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Bu dokümanların her birine Web sayfası adı verilir ve Web sayfalarına İnternet kullanıcısının bilgisayarında çalışan Web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişilir. Web sayfalarında metin, imaj, video ve diğer multimedya ögeleri bulunabilir ve diğer bağlantı ya da link adı verilen hiper-bağlantılar ile başka Web sayfalarına geçiş yapılabilir.

İnternet ve Web terimleri anlama gelmez. Zira Web sadece internet üzerinde çalışan bir servistir. Web kavramı, CERN’de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee’nin HTML adlı metin işaretleme dilini geliştirmesiyle oluştu. Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından standartları belirleniyor.

İlk internet sitesi Tim Berners Lee’nin

Bugün trilyonlarca dolarlık bir sektör haline dönüşen internetin ilk sitesi Tim Berners-Lee’ye ait. Bugün www yani World Wide Web Konsorsiyumu’nu yöneten Tim, ilk internet sitesini cern’in kendi ağında yayınladı. 20 Aralık 1990’da yayınlanan site, dünya genelinde 1991 yılı içerisinde açıldı. Sitenin adı ise ‘info.cern.ch’ olarak belirlendi.

Steve Jobs’ın bir dönem Apple ayrılıp kurduğu NeXT isimli bilgisayar şirketinin modellerinden bir tanesi üzerine kurulan ilk internet sunucusu bugün yerini kendisinden kat ve kat güçlü sunuculara bırakmış durumda.

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar