Ana SayfaEkonomiVergi müfettişleri basınla bir araya geldi

Vergi müfettişleri basınla bir araya geldi

Vergi Müfettişleri Derneği Yönetim Kurulu, İstanbul’da ekonomi gazetecileri ile bir araya geldi. Toplantıda gündemde olan vergi müfettişlerinin kamudan ayrılıp özel sektöre yönelmesi ve özlük hakları konuları öne çıktı.

Devletin ve her vatandaşın hakkını gözetmek için çalışan 7 binin üzerinde vergi müfettişlerinin çatı kuruluşu Vergi Müfettişleri Derneği’nin (VMD) Yönetim Kurulu İstanbul’da Rahmi Koç Müzesi’nde ekonomi gazetecileri ile bir araya geldi. Sohbet şekline geçen toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan VMD Yönetim Kurulu, son dönemde gündemi meşgul eden vergi müfettişlerinin istifa edip özel sektöre yönelmesi ve özlük haklarında yapılması beklenen iyileştirmeden bahsetti.

Vergi müfettişi olabilmek en az 5 yıl sürüyor

 VMD Başkanı Ahmet Halis Başli, bir vergi müfettişini yetişmesi için üniversite sonrasında uzun bir eğitim geçtiklerini söyleyerek, “Kamu Personeli Seçme Sınavı Alan Bilgisi sınavı, kurum yazılı ve sözlü sınavları sonucunda seçilen Vergi Müfettiş Yardımcıları, 6 aylık temel eğitim, 4 farklı refakat dönemi ve 3 aylık hizmet içi eğitim sonucunda öncelikle 2 gün 4 oturumlu ve 15 saate yakın süren yetki sınavı sonucunda şahsına zimmetli Vergi Müfettişi mührü ile bireysel olarak inceleme, teftiş ve soruşturma görevi yapabiliyor. Fiilen 3 yılını tamamlayan, yürüttüğü görevlerden, girmiş olduğu tüm sınavlardan ve idarecilerden alınan performans puanı ile yeterli görülen vergi müfettiş yardımcıları, 4 gün boyunca 20 saat süren ve kamuda en zorlu mevzuatı içeren vergi müfettişliği yeterlik yazılı sınavı ve başarılı olurlarsa da sonrasında girecekleri yeterlik sözlü sınavı sonucu aldıkları ortalama puan koşulunu sağlamaları halinde Cumhurbaşkanı Onayı ile Resmi Gazete’ de Vergi Müfettişi olarak atanmaktadır. Bu süreç en az 5 yıl sürüyor” dedi.

Kayıtdışı ekonomi ile mücadele

 Kayıt dışı ekonominin önlenmesinde en önemli görevlerden birini üstlendiklerini ifade eden Başli, “15 Temmuz sürecinde terör örgütünün mali yapılanmaları deşifre edilmesi, stokçuluk, fahiş fiyat artışları ve vergi oranlarındaki indirimlerin fiyatlara yansımasının denetimleri, Silici Operasyonları ile akaryakıt sektöründeki vergi kaçakçılığına müdahaleler yine Demir Yumruk Operasyonu’nda vergi müfettişleri ilgili sektöre yönelik yürütülen vergi incelemelerinde büyük görevler ifa etmeye devam etti ve etmeye devam edecekler” ifadelerini kullandı.

Yetişmiş personel özel sektöre yöneliyor

 Vergi müfettişi olarak beklentilerinin özlük haklarında yapılması beklenen iyileştirmenin en kısa sürede gerçekleşmesi olduğunu söyleyen VMD Başkanı Ahmet Halis Başli, “Çok çeşitli ve kamuoyunda yankı uyandıran operasyonlarda önemli görevler ifa etmesine rağmen hak ettiğimiz maaş ve özlük seviyesinden gün geçtikçe uzaklaşmaktayız. Devletimizin farklı birimlerinde yer alan denetçiler ile aramızdaki maaş farkı oldukça açılmış durumda. Vergi müfettişleri 2022 yılı itibariyle diğer denetçilerin maaşlarının yarısını almaktadır. Vergi müfettişleri, sadece kendi kurumları içinde teftiş ve soruşturma görevi ifa eden diğer denetim elemanlarına kıyasla onlarca farklı görev üstlendiği için dünyadaki uygulama örnekleri de dikkate alınarak vergi inceleme tazminatı almaları gereklidir. Şu anki mevcut durum çalışma arkadaşlarımızın sektörden ayrılarak yeminli mali müşavir, vergi inceleme danışmanı, CEO/CFO, mali işler direktörü gibi unvanlarla mevcut maaşlarının iki veya üç katı ücretlerle özel sektörde yönelmesinde etkili olmaktadır. Devletimiz için bu denli kişilerin özel sektörde alacağı ücretlere yakın bir maaş verilmesi, gösterge ve ek gösterge rakamlarının hak edilen seviyeye yükseltilmesi, vergi inceleme tazminatı ve özlük haklarında yapılacak iyileştirmeler sayesinde devletimizin yetişmiş denetim elemanlarının kamudaki görevlerinden ayrılmalarının önüne geçilebileceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

 

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar