Ana SayfaEkonomiVergi müfettiş yardımcıları üzgün

Vergi müfettiş yardımcıları üzgün

Kamuda en önemli görevlerden birini ifa eden vergi müfettiş yardımcıları B kadro memurluk ve yer değiştirme sorunu ile karşı karşıya. Vergi Müfettişleri Derneği Adana Şube Başkanı Emrah İnci, “100’den fazla meslektaşının B kadroya gönderildi. Bu durumla Devletin yapmış olduğu eğitim harcamaları başta olmak üzere, yetiştirilme sürecindeki diğer tüm insan kaynağı harcamalarının da boşa gidiyor” dedi.

İşletmelerin ve bireylerin vergi yükümlülüklerini hesaplayan, vergi beyannamelerini kontrol eden kamu görevlisi vergi müfettişleri vergi kaçakçılığını önlemede büyük rollerinin haricinde yeni bir konu ile gündeme geliyor. Yetişmiş ve vergi inceleme görevi ile bilfiil iştigal etmiş olan Vergi Müfettiş Yardımcılarının B kadro memurluklara gönderilme sorunu yaşıyor.

Vergi Müfettişleri Derneği Adana Şube Başkanı Emrah İnci, konu ile ilgili açıklamasında, “Vergi denetimi ile görevlendirilmiş 100’den fazla vergi müfettiş yardımcısının aldıkları eğitim, yetiştirilme sürecindeki zorluklar ve en önemlisi Devletimizin vergi gelirlerini koruma yönünde yaptıkları incelemeler göz ardı edilerek mesleki deneyim ve birikimleri ile örtüşmeyen memuriyet kadrolarına gönderilmesi sadece bu arkadaşlarımızı değil tüm vergi müfettişlerini üzmektedir” dedi.

Emrah İnci, fiilen denetim gücünün içerisinde yer alan kamu görevlileri meslektaşlarının memuriyet kadrolarına gönderilmesi sorununun ülkemiz açısından da zarar teşkil ettiğini belirterek “Devletin yapmış olduğu eğitim harcamaları başta olmak üzere, yetiştirilme sürecindeki diğer tüm insan kaynağı harcamalarının da boşa gidiyor” dedi.

Vergi Müfettişi olarak atanabilmesi ortalama 8-9 yıl arası süreyi bulabiliyor

En az 18 aylık bir yardımcılık döneminden sonra yetki sınavını geçen bu arkadaşlarımız, “Vergi İncelemesini Haiz” yetkili inceleme elemanları olarak yetki aldıkları tarihten itibaren bireysel olarak incelemeler yürüttüklerinin altını çizen Emrah İnci, “Yönetmelik gereği 3 yıl olarak belirlenen yardımcılık döneminden sonra yeterlik sınavına girilerek Vergi Müfettişi unvanı ile incelemelere devam edilmektedir. Ancak fiiliyatta bir yardımcının Vergi Müfettişi olarak atanabilmesi ortalama 8-9 yıl arası süreyi bulabilmektedir. Bu arkadaşlarımız yaklaşık 8 senedir meslekte olmalarına ve bu sürenin de yaklaşık 6 senesini yetkili olarak bireysel anlamda vergi incelemesi yapmalarına rağmen, 1 Ağustos tarihinden itibaren B kadro memurluklara gönderilerek meslekten çıkarılmaktadırlar” diyerek bu durumun mükellef hakları açısından da sorunlar teşkil edebileceğini dile getirdi.

Vergi müfettiş yardımcılarının FETÖ, demir-çelik ve petrol operasyonları ile enflasyon timi olarak adlandırılan denetimleri yürütmüş ancak bir kararla yetersizsiniz denilerek kariyer memurluktan B kadro memuriyete gönderildiğini kaydeden İnci, “Burada hukuki olarak da anlam veremediğimiz bir durum ortaya çıkıyor. Unutulmaması gereken diğer bir husus da yetersiz olarak görülen bu arkadaşlarımıza 2 ay öncesine kadar iş emirleri gönderildiği gerçeğidir” ifadelerini kullandı.

Alternatif çözümler üretilebilir

Bu çözüm önerileri arasında 3’üncü sınav hakkının en ciddi öneri olarak gündeme geldiğini ancak yönetmeliğe işlenemediğinin altını çizen İnci, “Bu arkadaşlarımız belli bir aşamaya gelen 3’üncü sınav hakkı hususunda oldukça olumlu beklenti içinde iken bu düzenlemenin getirilmemesi neticesinde derin bir hayal kırıklığı yaşamışlardır. Bu arkadaşlarımızın unvan ve özlük kaybı yaşanmadan belli bir süre inceleme yapmaksızın Denetim Daire Başkanlıklarında RDK servisi, Özlük Servisi, Uzlaşma servisi gibi servislerde idari olarak görevlendirilmeleri ve daha sonra belirlenecek yeterlik sınavlarına katılmak suretiyle meslekten çıkarılmalarının zorlaştırılması gibi alternatif yaklaşımların tartışılması hem mesleki açıdan hem Devletin denetim gücü açısından ve en önemlisi mükellef hakları açısından daha olumlu sonuçlar doğuracaktır” dedi.

Yer değiştirmeden kaynaklı diğer sorun

Emrah İnci, vergi müfettişlerinin yaşadığı başka bir sorun ise yeterlik sınavını başarı ile tamamlamış arkadaşlarımızın yer değiştirme yeni Performans Yönetmeliğine göre belirlenecek başarı sırasına göre yapılması gerekirken eski Performans Yönetmeliği hükümlerine göre yapıldığını söyleyerek, “Konu ile ilgili açılan ilk derece mahkemelerindeki davalarda eski performans sistemi üzerinden yapılan hesaplamaların hukuka uygun bulunmadığı ve davacı Vergi Müfettişlerinin yürütmeyi durdurma talepleri olumlu karşılanmıştır. Bu sorunun çözümünün yalnızca dava açan Vergi Müfettişleri için ve dava kararına göre ele alınıyor. Dava açmayan arkadaşlar için ise mahkemelerce hukuka açıkça aykırı bulunan eski performans yönetmeliğinin hesaplamalarda esas alınıyor. Hukuka uygun olarak yeni performans sistemi üzerinden hesaplanan avantajlı puanlarının esas alınacağı ikircikli bir yaklaşım ile yeni mağduriyetlerin ve dava konusu bir hukuksuzluğun ortaya çıkacağı bir durumla karşı karşıyayız” şeklinde açıklama getirmiştir.

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar