Ana SayfaGündemUluslararası Kedi Günü ne zaman?

Uluslararası Kedi Günü ne zaman?

9 bin yıldan uzun süredir insanlarla iç içe yaşayan ve bilim insanlarının, insan ırkının ilk evcilleştirdiği hayvan olduğunu öne sürdüğü kedi için bir gün var. 8 Ağustos Dünya Kedi Günü’nde başta sosyal medyada olmak üzere ‘sevimli’ kedi fotoğrafları paylaşıldı ve kedilerin günü kutlandı. Uluslararası Kedi Günü fikri ne anlama geliyor?

Bugün Dünya Kedi Günü olarak kutlanıyor. 2002 yılından beri 8 Ağustos’ta kutlanan bugün dünya üzerinde önemli nüfusa sahip sevimli canlıların sorunları hakkında farkındalık oluşturma ve onların hayatlarına katkı sağlayacak çözümü üzerinde düşünmek.

Uluslararası Kedi Günü nedir?

Uluslararası Kedi Günü Uluslararası Hayvan Refahı Fonu (IFAW) inisiyatifiyle ve diğer hayvan hakları kuruluşlarının destekleriyle 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü olarak kutlanıyor. Barınaklarda bakıma muhtaç, zorlu yaşam koşullarıyla mücadele eden, şiddet gören kediler hakkında insanları bilinçlendirilme çalışmaları yılın her günü dikkat çekilmeye çalışılsa da bugün daha fazla etkinlik düzenleniyor.

Kentsel dönüşümlerle yaşam alanlarından olan ve iklim değişikliğiyle hayatları daha da zorlaşan, insanlardan şiddet gören, aç ve susuz kalan, yuvalarından sokağa terk edilen, hasta ya da yaralı olarak yardım ve yuva bekleyen, insanların en eski dostu için özel bir gün hedeflendi. Bu noktada Uluslararası Kedi Günü, kedilerin yaşam kalitesini artırmak için harekete geçilmesi gereken bir gün olarak kabul ediliyor.

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar