Ana SayfaGündemSivilceye sebep oluyor! Sivilceye sebep olan o yiyecekler nelerdir?

Sivilceye sebep oluyor! Sivilceye sebep olan o yiyecekler nelerdir?

Cildinizde bazı dönemlerde çıkan sivilceler moral bozucu olabilir. Kullandığınız cilt bakım ürünleri ve özellikle yediğiniz ve içtiğiniz besinler sivilcelerin oluşmasına sebep olabiliyor. sivilceye sebep olduğu düşünülen o besinlerden bazıları…

Sivilceler genç yaşlı hemen hemen herkesin hayatının belirli dönemlerinde karşılaştığı yaygın cilt problemlerinden biridir. Cildin fazla sebum üretmesi, tıkanmış gözenekler ve yanlış kullanılan cilt bakım ürünleri sivilcelere sebep oluyor. Son çalışmalar sağlıksız gıda tüketmenin, akne gelişiminde önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Sivilcelere sebep olan o gıdalar şöyle;

Tahıllar ve şekerli ürünler

İnsülin seviyesinin aniden yükselmesi sebum üretimini artırarak cilt hücrelerinin daha hızlı büyümesine sebep oluyor. Bu durum ciltte sivilce oluşumunu artırıyor. Yapılan araştırmalar beslenme düzeninde işlenmiş tahıllar ve şeker içeren besinlere daha fazla yer veren kişilerin ciltlerinin sivilce oluşumuna çok daha meyilli olduğunu gösteriyor. Eğer çok fazla sivilce problemi yaşıyorsanız ekmek başta olmak üzere beyaz un ile yapılan her türlü yiyecek, pirinç, şeker, şekerlemeler, asitli ve şekerli içecekler, bal, mısır şurubu, akçaağaç şurubu gibi tatlandırıcılardan uzak durmalısınız.

Hazır gıdalar

En çok sivilce yapan yiyecekler fast food diye adlandırılan hazır gıdalar yer alıyor. Araştırmalara göre sık sık fast food türü yiyecekler tüketmenin ciltte sivilce oluşumunu yüzde 24 artırıyor. Bu sebeple sivilce sorunu ile karşı karşıya kalmak istemeyen kişilerin bu gıdaları asla tüketmemesi öneriliyor.

Süt ve süt ürünleri

Süt ürünleri insülin seviyesini yükselterek sivilce ve akne oluşumuna sebep olur. Sivilce problemi yaşıyorsanız; süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerine bir süre ara vererek cildinizdeki değişimi takip edebilirsiniz.

Baharatlı yiyecekler

Baharatlı ve acılı yiyecekler ciltteki kan akışını ve dolaşımını arttırır. Bu durum doğrudan sivilceye neden olmasa da sivilce kızarıklıklarının daha belirgin görünmesine sebep olur. Baharatlı yiyeceklerin tüketimini azaltarak sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Sivilceyi engellemek için bol su tüketin

Sivilce oluşumunu engellemek için sivilceye sebep olan gıdaların tüketimini azaltmanız gerekir. Ayrıca bol miktarda su içerek sivilce oluşumunu engelleyebilmeniz mümkün. Su cildin hava almasını sağlar ve ihtiyacı olan nemi geri kazandırır. Su içerek gözeneklerinizi her zaman temiz tutabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar