Ana SayfaEkonomiPolitika Faizi Nedir?

Politika Faizi Nedir?

Ekonomide politika faizi her kesin dilinde dolaşıyor. Poliğtika faizi internette en çok araştırma yapılan konulardan bir oldu. Peki, ‘politika faizi nedir?’ Bu sorunun yanıtını haberimizde veriyoruz…

TCMB’nin de dâhil olduğu merkez bankalarının resmi faiz oranları yoluyla, para arzı ve kısa vadeli faiz oranları üzerinde kontrol eder. Bankaların ihtiyaç duyduğu likiditeyi sağlamak için merkez bankalarının bankalara verdiği kısa vadeli borçların ve fazla likiditeyi çekmek amacıyla yaptığı borçlanmanın faiz oranlarını kendisi belirler. Merkez bankaları bu faiz oranını belirleyerek iktisadi faaliyet ve fiyatlar genel seviyesini etkilemeyi amaçlar. Bu nedenle bu faiz oranına politika faiz oranı deniliyor. Merkez Bankasının kullandığı politika faiz oranı, bir hafta vadeli repo işlemlerinde uygulanan faiz oranıdır.

Politika faiz oranına ilişkin kararlar, Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınıyor. PPK, merkez bankası başkanı, başkan yardımcıları, banka meclisi üyeleri arasından seçilecek bir üye ve başkanın önerisi üzerine müşterek kararla atanacak diğer bir üyeden oluşur. Faiz kararı alınırken, orta vadeli bir bakış açısıyla, gelecek dönem enflasyon görünümüne odaklanılır.

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar