Ana SayfaGündemPerseid meteor yağmuru geliyor, Perseid ne zaman?

Perseid meteor yağmuru geliyor, Perseid ne zaman?

Gökyüzünde görsel şölen oluşturan meteor yağmurlarının başlamasına kısa süre kaldı. Meteor olaylarını takip edenlerin merakla beklediği Perseid meteor yağmuru Ağustos ayında gerçekleşecek. Meteor yağmuru ne zaman ve Türkiye’den izlenebilecek mi? Sorularının yanıtları haberimizde…

Perseid meteor yağmuru 2022 ne zaman?

Uzay meraklılarının ilgiyle takip ettiği meteor yağmurlarından en bilinenlerinden Perseid meteor yaz aylarında görsel şölen sunuyor. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında gerçekleşen Perseid meteor yağmuru bu sene ağustos ayında gerçekleşeceği açıklandı. Yılda sadece bir kez gerçekleşen ve Türkiye’den de izlenebilen inanılmaz doğa olayı yıldız kayması ya da ateş topu şeklinde oluşacak. 12 Ağustos’ta saat 23.00 ile 01.00 arası Perseid meteor yağmurunun konumu belli olacağı için bu zaman diliminde daha fazla gök taşı görmek mümkün. O tarihte hava açık ve bulutsuz olursa ve Ay parlaksa daha fazla meteor görebiliyor.

Meteor yağmuru nedir, nasıl olur?

Halk arasında, ‘yıldız kayması’ olarak da bilinen meteor yağmurları 1992 yılında Dünya’nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşuyor. Meteor yağmuru, bir miktar meteorun gece gökyüzündeki bir noktadan ortaya çıkarak ışık yaydığı gözlemlenen göksel bir olay olarak biliniyor. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden Perseid gök taşı yağmuru adı verilmiştir.

 

 

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar