Ana SayfaGündemÖznel ne demek, Öznelin sözlük anlamı nedir?

Öznel ne demek, Öznelin sözlük anlamı nedir?

Duygu ve düşünce ile sezgilere dayanan, nesnel olmayan durumlar öznel denir. Tamamen kişisel olan bir kişiye göre gerçekleşen her türlü durumu ifade eder.

Öznel Ne Demek?

Nesnel olmayan, düşünce ve duygunun yanı sıra sezgilere dayanan durum özneldir. Kişisel olarak algılanan durumlardır ve duygu ve düşünceleri ifade eder. Bireysel açıdan kişinin her türlü düşünce yapısını, sezgilerini ve yine kişisel durumlarını gösterir. Başka birinin kararları olmadan sadece bireysel açıdan kişinin kendi kararları, duygu ve düşünceleri altında gelişen unsurdur. Doğal olarak bu durumda sadece bireysel açıdan kişiyi sorumlu tutar ve öne çıkarır.

Öznel TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Bireysel açıdan duygu ve düşünceleri, sezgileri öne çıkaran, nesnel olmayan durumlar öznel anlamını taşır. Türk Dil Kurumu üzerinden bireysel ve kişisel açıdan, kendi düşünce ve duyguları olarak anlatmak mümkün. Tamamen kişinin kendi kararları doğrultusunda ortaya çıkardığı unsurları anlatan bir yapıya sahiptir. Bu durumda kişiye göre ve kişisel olan unsurlar dahilinde duygu ve düşünceler öne çıkarılır.

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar