Ana SayfaGündemMuharrem oruç günü ne zaman? Muharrem ayı orucu farz mı?

Muharrem oruç günü ne zaman? Muharrem ayı orucu farz mı?

Muharrem ayının bugün başlamasıyla birlikte oruç ibadetini yerine getirecek olan vatandaşlar Muharrem ayı orucuyla ilgili internette araştırma yapıyor. Muharrem ayı orucu hangi gün tutulur? Muharrem ayında oruç tutmak farz mı? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Hicri takvime göre yılın ilk ayı olarak kabul edilen Muharrem ayı ile ilgili internet kullanıcıları araştırma konusu olmaya devam ediyor. Diyanet İşleri tarafından yayımlanan dini günler takvimine göre Muharrem ayı Temmuz ayının sonunda başladı. Bu ay Muharrem ayı orucu ve aşure yapımı ile önemli bir yere sahiptir.

Aşure Günü ne zaman?

Muharrem ayının onuncu günü olarak kabul edilen Aşure günü bu yıl 8 Ağustos 2022 Pazartesi gününe denk geliyor.

Muharrem ayında orucu farz mı?

Mübarek gün ve gecelerde farz, vacip hükmünde bağlayıcı özel bir ibadet şekli yoktur. Sahih kaynaklarda Muharrem ayına özel bir nafile namazın olduğuna dair herhangi bir rivayet mevcut değildir. Ancak Hz. Muhammed (s.a.v.) 10 Muharrem’de birkaç defa oruç tutmuş, Müslümanlara da tutmalarını tavsiye etmiştir.

Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde Yahûdiler sadece Muharrem ayının 10. (aşure) gününde oruç tuttuklarından, onlarınkine benzememesi için öncesine veya sonuna bir gün ilave edilerek oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Bazı rivayetlerde ise bir öncesine ve bir sonrasına ilave ederek üç gün oruç tutulmasını tavsiye etmiştir (Müttekî, Kenzü’l-ummâl, VIII, 570). Bu nedenle aşure günü oruç tutulurken önemli olan aşure gününü yalnız tutmamaktır. Bir önceki veya sonraki günü ilaveyle iki gün oruç tutulabileceği gibi her ikisini de ilave ederek üç gün de tutulabilir.

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar