Ana SayfaGündemKYK burs başvurusu ne zaman

KYK burs başvurusu ne zaman

Burs kullanmak isteyen öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nden yapılacak başvuru açıklamalarının yayınlanacağı tarihi beklemeye başladı. GSB KYK burs başvuruları e-devlet aracılığıyla alınacak. KYK burs başvurusu ne zaman başlayacak? Detaylar haberde…

Binlerce öğrencinin burs ve kredi imkânından yararlanacağı yeni eğitim öğretim yılında başvurular için kısa süre kaldı. Bursların geri ödemesiz, kredilerin ise geri ödemeli olacağı süreçte detaylar yakın tarihte açıklanacağı tahmin ediliyor.

KYK burs başvurusu ne zaman başlayacak?

Çoğu üniversitede akademik takvim eylül ayında başlıyor. Aynı süreçte peş peşe KYK yurt ve burs başvuruları da alınıyor. Geçtiğimiz yıl başvurular 5-8 Kasım tarihlerinde alınmıştı. Bu yıl da yine ekim sonunda ya da kasım başında başvuruların alınacağı belirtildi.

E devlet KYK burs başvuruları nasıl yapılır?

Burs/kredi başvuruları her yıl yazılı ve görsel basın yoluyla kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınıyor. Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrencilerin yapacakları iş ve işlemler sonuç açıklama sayfasında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan “taahhütname onayı” işlemini yapmaları gerekiyor. Taahhütname onayı yapmayan öğrenciye ödeme yapılmıyor.

Burslarda öncelikli öğrencilerin listesi şöyle;

  • Şehit çocukları, (Şehit bekâr ise bekâr kardeşi)
  • Gazi çocukları, (Gazi bekâr ise kendisi)
  • Sağlık kurulu raporu ile yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
  • Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
  • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
  • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
  • Amatör milli sporcu olan öğrenciler
Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar