Ana SayfaGündemKarbonatlı su içmek zararlı mı? Karbonatlı su nelere iyi gelir?

Karbonatlı su içmek zararlı mı? Karbonatlı su nelere iyi gelir?

Karbonat birçok mutfakla bulunmasına rağmen çok fazla kullanılmıyor. Bazı kişiler karbonatı ev temizliğinden kişisel bakıma yapılan tariflerin daha lezzetlenmesine kadar hemen her şeye dahil ediyorlar. Peki karbonatlı su zararlı mı? Karbonatlı su nelere iyi gelir sorularına cevap vereceğiz…

Genellikle su ile birlikte karbonat  içeriğindeki maddeler bir çok alanda ve farklı durumlar için kullanılabiliyor. Dış fırçaladıktan sonra gargara olarak da kullanılan karbonat, diş eti kanamalarını durdurmasının yanında ağız içinde oluşan yaralarının daha kısa sürede iyileşmesini sağlıyor.

Peki karbonatlı su içmek nelere iyi gelir?

Gaz giderir

Normalden fazla baharatlı, acı ve ekşi gıda tüketimi sonrası midede bazı rahatsızlıklar ortaya çıkar ve midenin asit seviyesi yükselir. Bu süreçte bazı kişide gaz rahatsızlıkları ile birlikte boğazda yanma şikâyeti oluşabilir. Özellikle akşam yemeklerinden en az 1 saat sonra yarım bardak karbonatlı su içmek, midenin rahatlamasına yardımcı olur.

Hazımsızlığa iyi gelir

Uzmanlar sık sık hazımsızlık şikâyeti çekenlerin düzenli aralıklarla karbonatlı su içmesi öneriyor. Özellikle kafein ve asit içerikli içeceklerin zararlarını minimuma indiren karbonat, besinlerin çok daha hızlı bir şekilde sindirilmesini sağlıyor.

Mide yanmalarını geçirir

Yanlış beslenme alışkanlıklarından çok hızlı yemek yemek veya lokmaları tam çiğnemeden yutmak hem hazımsızlığa hem de mide yanmasına neden olabiliyor. Maden suyu gibi karbonatlı su da mide şikâyetlerinin kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Ağız içi yaralarına iyi gelir

Vitamin eksikliği, dişleri düzenli olarak fırçalamamak ve gribal enfeksiyon gibi birçok rahatsızlıklar ağız içinde yaralarının çıkmasına neden olabiliyor. Bununla birlikte asitli ve aşırı sıcak içeceklerin çok fazla tüketilmesi de damaklara zarar verebiliyor. Bunun önüne geçmek ve ağız yaralarını doğal yollardan geçirmek isteyenler günde 2-3 defa karbonatlı su ile gargara yapabilir.

Doğal bir ağrı kesici

Yapılan son araştırmalarda karbonatlı suyun ağrılara iyi geldiği de kanıtlandı. Özellikle romatizmaya bağlı olarak ortaya çıkan eklem ağrılarına karbonatlı su, kas ağrılarının da iyileşmesine yardımcı oluyor.

Karbonatlı su kilo verdirir mi?

Yarım litrelik alkali su 2 çay kaşığı kadar karbonat eklemek, 1 ay gibi kısa bir sürede 4- 5 kilo verilmesine yardımcı oluyor. Karbonatlı alkali suların en önemli faydalarından biri kaslara zarar vermeden sadece yağları eritmesidir. Tercihe bağlı olarak alkali su ve karbonat karışımına limon da eklenebilir. Limon içerisindeki asit ve mineraller, yağların daha hızlı bir şekilde yakılmasında etkili olmaktadır. Karbonatlı alkali su, kahvaltıdan ve akşam yemeklerinden sonra günde 2 kere içilebilir. Karbonatlı su içmek için beslenme uzmanlarına ve doktorlara danışarak kullanılması önerilir.

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar