Ana SayfaEkonomiİnternetten yurt dışı çıkış harcı ödeme nasıl yapılır?

İnternetten yurt dışı çıkış harcı ödeme nasıl yapılır?

Yurt dışına çıkış yapacak olan vatandaşlar dijital ortama entegre edilen sistem ile internet üzerinden yurt dışı çıkış harcı ücretini ödeyebiliyor. Yurt dışı çıkış harcı İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ödenebiliyor. İnternetten yurt dışı çıkış harcı ödeme nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…

Yurt dışı çıkış harcı ile ilgili yakın zamanda yapılan düzenleme ile ülke dışına seyahat edecek vatandaşlardan talep edilecek olan ücret 50 TL’ye yükseltildi. Yurt dışına çıkış harcı 02.00-22.00 saatleri arasında anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödenebiliyor.

Diğer taraftan Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkışlarda, yurt dışına çıkış harcı ödemeleri İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de yapılıyor. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden harç ödemesi yapılması durumunda, ödeme elektronik ortamda Emniyet Genel Müdürlüğü’ne aktarılacağından, çıkış kapılarında görevli memura makbuz veya pul gösterilmesine gerek bulunmuyor.

Sorgulama da yapılabiliyor

Yurt dışına çıkış harcına ilişkin ödeme bilgilerinin Emniyet Genel Müdürlüğüne aktarılıp aktarılmadığını sisteme giriş yaparak, “Ödeme” ve “Borç İşlemleri” menüsü altında yer alan Yurt Dışına Çıkış Harcı Sorgulama alanından sorgulanabiliyor.

Yurt dışı çıkış harcı nasıl ödenir?

İnteraktif Vergi Dairesi’nin resmi internet adresi “ivd.gib.gov.tr” adresine giren kişiler ana sayfada yer alan hızlı hizmetler arasından “Harç ve değerli kâğıt bedeli ödeme” sekmesine tıklamanın ardından “yurt dışı çıkış harcı ödeme” seçeneği üzerinden ödeme yapılabilir. TC kimlik numarası, ad, soyad, il vergi dairesi boşlukları doldurarak kart bilgileri aracılığıyla ödeme yapılabilir.

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar