Ana SayfaEkonomiEmeklilikte yaşa takılanlarda son gelişmeler

Emeklilikte yaşa takılanlarda son gelişmeler

Emeklilikte yaşa takılanların gözü hükümetin üzerinde çalıştığı düzenlemeye çevrilmişken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den yeni açıklama geldi.

Hükümet emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorununun çözümü için çalışmalar devam ediyor. Masadaysa tek bir formül olduğunu açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Şu an masamızda sadece bir tane EYT formülü var” dedi.

Hollanda ve Almanya modeli gündemde yok

Bakan Bilgin, basında Hollanda veya Almanya modellerinden bahsedildiğini ancak bunun doğru olmadığını kaydederek, “Yılsonuna kadar çalışmayı tamamlayacak. Ocak ayı civarında bunu Meclis’e sunmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Bilgin, EYT düzenlemesinin içeriğine yönelik olarak bakanlık bünyesinde kurulan bir ekiple yürütülen çalışma neticesinde en uygun formülün devreye sokulacağını söylemişti.
Birkaç alternatif ve önerinin değerlendirildiği çalışma kapsamında sendikalarla diyalog halinde olunacak.

EYT nedir, kimleri kapsıyor?
8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı.

Emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT’li olarak adlandırılıyor.

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar