Ana SayfaGündemDomates gribi belirtileri neler? Domates gribi nedir, nasıl bulaşır?

Domates gribi belirtileri neler? Domates gribi nedir, nasıl bulaşır?

Dünya koronavirüs ve maymun çiçeği paniğini henüz atlatmadan bu kez de domates gribi virüsü haberleri gelmeye başladı. Hindistan’dan üst üstte gelen yeni vaka açıklamaları sonrası domates gribi belirtileri dünya tarafından merak ediliyor. Domates gribi nedir, nasıl bulaşır?

Henüz endemik aşamada olan domates gribi Hindistan’da artmaya devam ediyor. 5 ana belirtiye sahip olan virüse ilişkin henüz ölüm haberi gelmediği belirtiliyor. Ancak uzmanlar yine de yayılmacı bir özelliğe sahip olan grip konusunda uyarılarda bulundu.

Domates gribi nedir, belirtileri neler?

Adını enfekte olan kişilerin cildinde görünen büyük kırmızı kabarcıklardan alan domates Gribi’nin en belirgin semptomu kırmızı kabarcıklar. Bu kabarcıkların dışında virüsün yüksek ateş, yorgunluk, vücut ağrıları, şiddetli eklem ağrıları olmak üzere 4 ana semptomu bulunuyor.

Domates gribi nasıl bulaşır?

Hindistan’da elde edilen bilgilere göre domates çiçeği virüsü olarak da adlandırılan domates gribi hastalığı bulaşıcı bir tür. Hastalığın gözlemlendiği vakalara temas edenler için gözlem süresi bulunuyor. Bu hastalık da temas yolu ile bulaşıyor.

Domates gribi tedavisi nasıl edilir?

Ölümcül olmayan domates gribinin şu an için herhangi bir aşısı veya antiviral tedavisi bulunmuyor. Doktorlar bu virüse karşı bol bol istirahat ve bol sıvı almanın önemine vurgu yapıyor.

 

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar