Ana SayfaGündemBurun akıntısı nasıl geçer?

Burun akıntısı nasıl geçer?

Belirli bir sebepten dolayı insanlarda burun akıntısı olabilir. Bu hastalık dolayısıyla ya da başka bir sebepten kaynaklanabilmektedir. Burun akıntısının nedenleri ve nasıl geçeceği ile ilgili her şey haberimizde…

Burun akıntısının nedenleri nelerdir?

Alerjiler: Burun akıntısının bilinen en yaygın nedenleri alerjilerdir. Toz, polen, evcil hayvan tüyü gibi durumlar insanlarda alerjiye sebep olabiliyor. Alerji nedeniyle görülen burun akıntısında, hapşırma, boğaz ağrısı ve baş ağrısı gibi semptomlar da eşlik edebiliyor. Alerjiye karşı burun akıntısını gidermek için alerjiye neden olan maddelerden uzak durmak ve özellikle doktorun verdiği alerji ilaçlarını kullanmak gerekir.

Soğuk Algınlığı: Özellikle kış aylarında sık sık üst solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı, görülür. Soğuk algınlığı, burnun mukoza zarında iltihaplanmaya yol açar. Burun akıntısına eşlik eden diğer semptomlar, öksürük, yorgunluk ve boğaz ağrısıdır. Soğuk algınlığı durumunda doktorun verdiği ilaçları kullanmak, bol bol dinlenmek ve sıcak içecekler içmek semptomların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Sinüzit: Burun pasajının etrafındaki boşluklar iltihaplandığında görülen sinüzit, mukus üretiminin artışını tetikliyor. Sinüzitin diğer belirtileri burun tıkanıklığı, yüz ağrısı ve baş ağrısıdır. Tedavi için doktor tarafından verilen ağrı kesiciler ve antibiyotikler kullanılmalıdır.

Nezle: Burun akıntısının en temel nedenlerinden biri grip olarak da bilinen nezledir. Nezle; ateş, kas ağrıları, titreme, tıkanıklık ve baş ağrısı semptomları da görülür. Nezle, normalde 1-2 hafta içinde düzelir.

Kuru hava: Kuru havalar da burun akıntısında artışa neden olur. Özellikle kış aylarında havaların soğuk ve kuru olması, mukusun artmasına yol açar.

Diğer nedenler: Sapmış burun septumu, burun spreylerinin aşırı kullanılması, burun polipleri, mesleki astım, sigara dumanı, gebelik, buruna yabancı cisim kaçması, yüksek tansiyon ve depresyon gibi nedenler burun akıntısına yol açar.

 

Burun akıntısı nasıl geçer?

Burun akıntısını geçirmek için yapılması gereken doğal yöntemler şöyle;

Bol bol sıvı tüketmek

Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı birlikte görülüyorsa, bu süreçte bol bol sıvı tüketmek oldukça önemlidir. Sıvı tüketmek, mukusların atılmasını kolaylaştırır. Akıntının ardından burun tıkanıklığı görülebilir. Böylece durumlarda bol bol su için, kahve, çay ve limon suyu gibi içeceklerden uzak durun.

Buhar banyosu

Sıcak buhar banyosu yapmak, burun akıntısını azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırdığı bilinir. Buhar banyosu için geniş bir kaseye kaynar su doldurun. Suyun içerisine 3-4 damla nane yağı, okaliptüs yağı, biberiye, adaçayı veya çay ağacı yağı dökün. Başınızı kasenin üzerine eğin ve buharın doğrudan size gelmesi için başınızı havluyla örtün. Eğer evde bu yağlar yoksa, kekik veya kuru nane ekleyebilirsiniz.

Sıcak bitki çayları

Bitki çayları, burun akıntısını ve diğer semptomları hafifletmek için kullanılıyor. Papatya çayı, nane çayı veya zencefil çayı en çok tercih edilen çaylardır. Sadece burun akıntısını gidermekle kalmaz, boğaz tahrişini ve ağrıları hafifletir.

Zerdeçal

Zerdeçal, güçlü bir antioksidan, antibakteriyel ve anti inflamatuar özellikleri göstermesiyle burun akıntısı ve soğuk algınlığı tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Bir bardak sıcak süte, 1 çay kaşığı toz zerdeçal karıştırarak yatmadan önce içebilirsiniz.

Sarımsak

Antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip olan sarımsak, burun akıntısını gidermek için kullanılan diğer doğal yöntemlerden biridir. Bir bardak suya 1 diş sarımsak atıp içmek veya sarımsağı çiğnemek, rahatlamanıza yardımcı olabilir.

 

Burun akıntısı için doktora ne zaman başvurulmalı?

Burun akıntısı rahatsızlığınız uzun süredir devam ediyorsa veya yanında başka semptomlar da varsa, en kısa sürede doktora başvurmanız gereklidir. Böylece doktor burun akıntısının altında yatan esas nedeni bulur ve doğru bir tedaviye geçmenizi sağlar.

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar