Ana SayfaGündemBİLSEM sonuçları açıklandı

BİLSEM sonuçları açıklandı

BİLSEM mülakatında kayıt hakkı kazanan öğrencilerin açıklanması için geri sayım sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı takvimine ile BİLSEM mülakat sonuçlarının açıklanacağı tarih geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. BİLSEM mülakat sonuçları açıklandı mı, ne zaman belli olacak? Detaylar haberimizde…
2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren bilim ve sanat merkezlerimizde (BİLSEM) eğitim alacak öğrencilerin yetenek alanlarına göre değerlendirmeleri tamamlandı. Tüm sınıf düzeyleri için taban puan genel zihinsel yetenek alanında 130, resim yetenek alanında 85, müzik yetenek  alanında ise 70 puan olarak belirlendi.
BİLSEM nedir?
BİLSEM ya da tam ismiyle Bilim ve Sanat Merkezleri, Türkiye’deki özel yetenekli öğrencilerin yetenekli oldukları alanları fark etmeleri ve yetenekleri doğrultusunda gelişebilmeleri amacıyla, okullarına ek olarak eğitim alabilecekleri kurumlar olarak tanımlanır.
Örgün eğitime ek, destekleyici eğitim süreci olma hedefiyle inşa edilen BİLSEM, öğrencilerin bilim ve sanat merkezlerinde okul saatleri dışında eğitim almalarını temel alıyor. Bu kapsamda BİLSEM, ülkemizdeki öğrencilerin yeteneklerini keşfetmelerine ve ilgili oldukları alanlarda gelişimlerini profesyonel bir ivmeye taşımalarına olanak sağlıyor.
BİLSEM sonuç sorgulama ekranı için tıklayınız
BİLSEM sınav itirazı ne zaman yapılacak?
Bireysel değerlendirme sonuçlarına itiraz başvuruları 22 Ağustos ve 26 Ağustos tarihleri aralığında yapılabilecek.
BİLSEM kayıtları ne zaman?
BİLSEM’e kayıt hakkı kazanan öğrenciler, kayıt işlemlerini 29 Ağustos ve 9 Eylül tarihleri aralığında yapacaklar.
BİLSEM ölçme ve değerlendirme nasıl yapılır?
Bilim ve sanat merkezlerine 1, 2 ve 3. Sınıf seviyelerinde öğrenci değerlendirme işlemi şöyle gerçekleştiriliyor:
  1. a) Tablet bilgisayarla grup tarama uygulaması
  2. b) Grup tarama uygulamasında başarılı olan öğrencilerin yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınması
Grup tarama uygulamasında başarılı olan öğrenciler yetenek alanlarına göre (genel zihinsel, resim ve müzik yetenek) kendisine bildirilen tarih ve saatte bireysel değerlendirmeye alınacak.
BİLSEM sınavına kimler katılabilir?
Normal eğitime nazaran özel eğitim programlarının uygulandığı BİLSEM eğitim programları, her yıl sınavla gerçekleşen alımların akabinde geççekleşiyor. BİLSEM sınavına öğrenciler bireysel olarak başvuru yapamıyor ama öğrencilerin sınava girebilmesi için sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmiş olmaları gerekiyor. BİLSEM sınavına sadece birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri katılabiliyor. Bu sınav, tablet üzerinden interaktif olarak yapılan bir sınavdır olarak öne çıkıyor.
Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar