Ana SayfaGündemAnadolu Kültür Merkezleri’nde 7 bin 791 Suriyeli öğrenci eğitim aldı

Anadolu Kültür Merkezleri’nde 7 bin 791 Suriyeli öğrenci eğitim aldı

Suriye’de terörden arındırılmış Azez, Afrin, El bab ve Cerablus’ta açılan Anadolu Kültür Merkezleri Suriyelilere normalleşme yolunda büyük katkı sağlıyor. Anadolu Federasyonu Başkanı Turgay Aldemir, Kültür Merkezlerinde şu ana kadar 7 bin 791 öğrencinin eğitim aldığını açıkladı.

Anadolu Federasyonuna bağlı Bülbülzade Eğitim Sağlık Ve Dayanışma Vakfı, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtlarıyla terörden arındırılan bölgelerde güvenli bölgelerde yaşayan Suriyelilerin yaşamış oldukları olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Vakıf; güvenli bölgelerin içerisinde yer alan Azez, Afrin, El bab ve Cerablus’ta eğitim, kültür, sanat ve fikir çalışmalarının yürütülebilmesi için kitap kahve (kütüphane), akademik destek programları, sosyal aktiviteler, mesleki eğitim kursları, atölyeler, sanat kursları ve spor aktiviteleri imkânı sağladı.

 

Yaraların sarılmasına destek olunuyor

 Anadolu Federasyonu Başkanı Turgay Aldemir, yapılan çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, bölgede yürütülen eğitim, kültür faaliyetlerine destek olmanın yanında ülkemizin bölgede üstlendiği tarihi misyonunun devamı için kültür merkezleri açtıklarını kaydederek, “Kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının bölge halkına doğru bir biçimde aktarılmasına zemin oluşturma amacı taşıyoruz. Bu kurslar ve ofisler ile kültür merkezlerinin bölgede hayatın normalleşmesine ve eğitim seviyesinin artmasına ve istihdama önemli katkılar sunacak” ifadelerini kullandı.

 

Hem normal hayata entegrasyon hem de meslek sahibi olunuyor

 Suriyeli vatandaşların yaşadıkları travmanın etkisinin en aza indirebilmek ve sonraki süreçlerde benzer olumsuzlukların yaşanmamasının kritik önem arz ettiğini belirten Aldemir, “Türkçe, İngilizce ve Arapça dil kursları, bilgisayar, tiyatro, hat ve el sanatı, resim, müzik ve terzilik eğitimleri ile yaraların sarılmasına yardım ediyoruz. Verilen eğitimlerle vatandaşların hem normal hayata entegrasyonu hem de meslek sahibi olmasına katkı sağlıyoruz. Anadolu Kültür Merkezleri verilerine göre şu ana kadar 7 bin 791 öğrenci eğitim hizmeti aldı. 7 bin 150 kişi de sertifika alarak meslek sahibi olabilmesi için meziyetlerini artırdı.” dedi.

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar