Ana SayfaEkonomiAdblue nedir, ne işe yarar? Adblue fiyatı ne kadar?

Adblue nedir, ne işe yarar? Adblue fiyatı ne kadar?

Egzos emisyonunda önemli bir araç olan adblue hava kirliğini minimum seviyeye çeken bir yardımcı oluyor. Dizel motorlu otobüs, midibüs ve kamyon gibi büyük araçlarda kullanılmaya başlanan adblue kimyasal ayrıştırma ile su buharı ve azot gazına dönüşerek dışarı salınıyor. Peki, adblue nedir, ne işe yarar ve fiyatı ne kadar?

Adblue fiyatı araçlarında kullanmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla merak ediliyor. Adblue tam olarak dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOx emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmayan, su berraklığında, ürenin deiyonize su içerisinde yüzde 32,5 oranındaki çözeltisi olarak adlandırılıyor. Araçların egzoz sistemlerinde, bu maddeyle yapılan kimyasal katalitik ayrıştırma esnasında azotoksitler (NOx), azot gazına (N2) ve su buharına (H2O) dönüştürülüyor.

Adblue deposu nasıl olmalıdır?

Günümüzde AdBlue kullanımı, Euro 6 standartlarını sağlamak için mecburiyet haline geldi. AdBlue -11 derecenin altında donduğu için, araçlarda deposu ısıtmalı olarak sunuluyor ve değişik boyutlarda olabiliyor. AdBlue, Türkiye genelindeki artık akaryakıt istasyonlarının birçoğundan alınabiliyor.

Adblue kullanımı

AdBlue sıvısı, dizel yakıta kıyasla çok daha az yer kapladığı için tercih edilmesinde etkili oluyor. Örneğin, karışım oranı yüzde 4 olduğunda, 100 litre dizel yakıt için sadece 4 litre AdBlue gerekiyor. AdBlue sıvısının karışım oranı sabit ve dizel yakıta göre ayarlanır. SCR sistemini kullanan motor imalatçılarına göre, SCR sistemini kullanan taşıtlarda, SCR sistemini kullanmayan taşıtlara göre yüzde 6’ya kadar yakıt tasarrufu sağlıyor.

Adblue fiyatı ne kadar?

Adblue fiyatı markaya göre değişmekle birlikte 5 litrelik, 10 litrelik ve daha büyük boyutlarda satılıyor ve 10 litresi ortalama 250 TL ile 350 TL arasında değişebiliyor.

 

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar