Ana SayfaGündem2022 Perseid meteor yağmuru ne zaman?

2022 Perseid meteor yağmuru ne zaman?

Her yıl meraklılarının gün saydığı halk arasında yıldız kayması olarak da bilinen Perseid meteor yağmurunun başlamasına kısa süre kaldı. Peki Perseid meteor yağmuru ne zaman başlıyor, Türkiye’den de izlenebilecek mi? Detaylar haberimizde…

En bilinen göktaşı yağmurlarından biri olan Perseid Meteor Yağmurları, 1992 yılında Dünya’nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşuyor. Yılda sadece bir gün gerçekleşen gökyüzü olayında, dev gezegen Jüpiter’in çekimi sayesinde saatte 200 göktaşı oluşabiliyor.

Taşların atmosferde iz bırakarak kül olması halk arasında yıldız kayması olarak da söylenen meteor yağmuru, Swift-Tuttle Kuyrukluyıldızı’nın arkasında bıraktığı malzemenin oluşturduğu buluta girmesi ile Perseid meteor yağmurunun da başlangıcı sayılıyor. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı meteor yağmuru Perseid adını taşıyor.

Perseid Meteor Yağmuru ne zaman? 

Perseid Göktaşı Yağmuru boyunca 12 Ağustos Cuma ve 13 Ağustos Cumartesi gecelerinde saatte ortalama 50 ila 70 meteor kayması gözlemlenebileceği tahmin ediliyor. Meteor yağmuru, yıldız kayması ya da ateş topu şeklinde oluşacak. 12 Ağustos’ta saat 23.00 ile 01.00 arası Perseid Meteor Yağmuru’nun konumu belli olacağı için bu zaman diliminde daha fazla gök taşı görmek mümkün olacak. Eğer hava açık ve Ay parlaksa daha fazla meteor görülebiliyor.

Meteor yağmuru Türkiye’den izlenebilecek mi?  

Perseid Meteor Yağmuru, hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerde Türkiye’den de izlenebilecek.

Benzer Başlıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar

Güncel Yorumlar